Nakon hapšenje vlasnika „Pavlović banke“ i nekoliko njenih čelnika, došlo je do naglog povlačenja depozita, odnosno novca iz ove banke, što bi već sljedeće sedmice moglo uzrokovati kolaps, odnosno nelikvidnost koja vodi propasti banke. Uznemireni klijenti ove banke naglo su počeli dizati svoj novac, a do sada je, prema našim podacima, povučeno više miliona maraka. Nastavi li se ovaj trend, „Pavlović banka“ mogla bi već iduće sedmice postati nelikvidna, odnosno imati manje od obavezne rezerve prema propisima BiH. S obzirom na alarmantne informacije, prekjučer je guverner Centralne banke BiH sazvao sjednicu Komiteta za finansijsku stabilnost, ali bez uspjeha.
Nakon hapšenje vlasnika „Pavlović banke“ Slobodana Pavlovića i nekoliko njenih čelnika, došlo je do naglog povlačenja depozita, odnosno novca iz ove banke, što bi već sljedeće sedmice moglo uzrokovati kolaps, odnosno nelikvidnost koja vodi propasti banke, saznaje „Dnevni avaz“ iz pouzdanih izvora.
Prema informacijama „Avaza“, uznemireni klijenti ove banke, naglo su počeli dizati svoj novac, a do sada je, prema našim podacima, povučeno više miliona maraka.
Negativni trend
Nastavi li se ovaj trend, „Pavlović banka“ mogla bi već iduće sedmice postati nelikvidna, odnosno imati manje od obavezne rezerve prema propisima BiH. S obzirom na alarmantne informacije, prekjučer je guverner Centralne banke (CB) BiH Senad Softić sazvao sjednicu Komiteta za finansijsku stabilnost, ali bez uspjeha.
Softićev pokušaj da ovo tijelo, koje je godinama funkcioniralo bez problema, odgovori na finansijsku krizu u RS, doživio je potpuni fijasko. Osim predstavnika banaka i agencija za bankarstvo, nije se pojavio nijedan ministar finansija, iako su članovi tog tijela, te nije bilo nikakve reakcije.
Zabrinutost je tim veća što je u RS već propala „Banka Srpske“, što je uzdrmalo cijeli bankarski sektoru manjem entitetu. Direktor Agencije za bankarstvo FBiH Zlatko Barš kazao nam je da se na sastanku nije konkretno razgovaralo o „Pavlović banci“, već o nekim novim mjerama.
- Bankarski sektor u FBiH trenutno je relativno stabilan. Nemam te informacije o povlačenju novca iz „Pavlović banke“, jer oni nisu dužni da nas o tome obavještavaju, ali mislim da trenutno ispunjavaju zahtjeve obavezne rezerve – kazao je Barš.
No, kako saznajemo iz Centralne banke BiH, koja svakodnevno vodi evidenciju o stanju obaveznih rezervi svih banka koje posluju u BiH, „Pavlović banka“ na jučerašnji dan bila je skoro na granici obavezne rezerve koju mora imati deponiranu u CB-u.
Prinudna uprava
- Oni su imali puno više novca, ali još su iznad granice. Rezerva se obračunava u zavisnosti od veličine banke, i potrebno je da ima deponovano od sedam do deset posto od ukupne vrijednosti – rečeno nam je iz CB-a.
Kako nam je dalje pojašnjeno iz Centralne banke, ako u narednih deset dana opadne ovaj iznos, oni će alarmirati nadležnu bankarsku agenciju, znači onu RS. Ako se i nakon toga nastavi pad, po nalogu Centralne banke Agencija za bankarstvo RS morat će uvesti prinudnu upravu.